“Мертві душі”

“Мертві душі”

У сучасному комерційному світі «мертвими душами» називають неіснуючих або тимчасово непрацюючих співробітників, за яких шахрай на підприємстві отримує зарплату. Це один з видів шахрайства на підприємстві, який досить важко визначити вручну.

Зайдемо здалеку: М.В. Гоголь спонукав свого персонажа Чичикова скуповувати мертвих селян в однойменній повісті для того, щоб показати свою значимість для банків та інших поміщиків, тим самим, завдяки репутації, полегшивши собі шлях до легкого заробітку.

У сучасному світі підприємства втрачають по 5-12%* від прибутку через різні махінації всередині і поза підприємством. У випадку з «мертвими душами» втрати відбуваються за рахунок заробітної плати за інших людей в кишеню шахраєві. Це один з найпоширеніших видів корпоративного шахрайства.

*Згідно звіту KPMG: Global profiles of the fraudster 2016*

Існують профілактичні методи виявлення подібних шахрайств:

Збирати всіх під лінійку і проводити перепис, телефонуючи відсутніх;

Передавати по відділах лист контролю явки, де підписи також поставлять за інших;

Здійснювати контроль всіх приходів і виходів з підприємства з метою виявлення різниці.

Всі ці методи енерговитратні і малоефективні.

Цей процес можливо автоматизувати і виключити появу таких порушень в майбутньому. Існують 3D камери з розпізнаванням фактури особи, обдурити які можливо хіба що зробивши гіпсовий зліпок лиця робітника і розмалювавши його з художньою точністю. Біометрі, яка сканує індивідуальні відбитки пальців з підвищеною точністю тощо. Ці методи виявлення подібних труднощів і не тільки зібрані в системі автоматизованого моніторингу «Actima», яка не тільки допоможе уникнути крадіжок, недоробок і шахрайства, а й полегшить виробничі процеси.